HUSTOPECE.CZ: Z jednání Rady: D2 u Hustopečí bude mít nový povrch i protihlukovou stěnu

20.01.2021 08:46

V úterý 19. ledna 2021 se radní sešli ke své pravidelné schůzce. Témat k diskuzi bylo téměř 50, vybíráme pro vás ty nejdůležitější.

Do zemětřesením postiženého Chorvatska poputuje finanční podpora

Zemětřesení, které v minulých týdnech zasáhlo Chorvatsko, zasáhlo také českou menšinu žijící v této zemi. Radní města zareagovali na výzvu chorvatského poslance pro českou a slovenskou menšinu a vypomohou dvěma postiženým rodinám částkou 20 tisíc korun. „Město Daruvar je naše partnerské město v Chorvatsku. Sice nebylo přímo zasaženo, ale v Chorvatsku žije početná česká menšina, proto jsme se rozhodli naše přátele podpořit,“ vysvětluje důvod pomoci starostka města Hana Potměšilová.

Další krok k dokončení stadionu v řešení

Národní sportovní agentura vypsala dotační titul, který by mohl pomoci s výstavbou kabin na městském stadionu. „Je potřeba zhotovit projektovou dokumentaci se stavebním povolením, a to do konce června 2022. Vybrali jsme zpracovatele, který by měl dokumenty zpracovat do konce kalendářního roku,“ říká místostarosta Bořivoj Švásta. V roce 2022 by tak město mohlo požádat o dotaci na výstavbu. Byla by to předposlední fáze k finalizaci městského stadionu – vyřešeny zatím nejsou tribuny.

Dukelské náměstí bude bezbariérové

Na základě požadavků občanů se radní rozhodli řešit situaci na hlavním městském náměstí, na kterém se vyskytují obrubníky a jiné nerovnosti. „Máme v plánu vyměnit asfaltové povrchy a chodníkovou dlažbu 30 × 30 cm za žulovou kostku. Týkalo by se to plochy tržnice, asfaltového chodníku a chodníku kolem kostela – celé náměstí by pak bylo bezbariérové,“ popisuje řešení místostarosta. Realizace je ve fázi zadání projektové dokumentace.

D2 u Hustopečí bude mít nový povrch i protihlukovou stěnu

Radní souhlasili s využitím části komunikace u Herbenovy farmy po dobu modernizace D2 pro Ředitelství silnic a dálnic. V její blízkosti bude umístěna mobilní betonárna a drtička betonu. „V Hustopečích se dlouhou dobu hovoří o rekonstrukci protihlukové stěny na dálnici D2. Jsou vysoutěženy realizační firmy a chystají se přípravné práce. Protože obě akce nemohou proběhnout najednou, Ředitelství silnic a dálnic rozhodlo o vyšší prioritě úpravy dálničního povrchu u Hustopečí,“ vysvětluje stav starostka. Práce na části povrchu u budoucí stěny jsou naplánovány v termínu březen–červen 2021, poté navážou práce na protihlukové stěně. Kvůli této akci vznikne také provizorní nájezd na dálnici pro stavební stroje.

Hustopeče v březnu opět vyvěsí tibetskou vlajku

Ve středu 10. března se Hustopeče opět zapojí do výzvy Vlajka pro Tibet. Vlajka pro Tibet je každoroční mezinárodní kampaň konaná na výročí Tibetského národního povstání, jejímž cílem je poukázat na porušování lidských práv v Tibetu formou vyvěšení tibetské vlajky.

Občané se budou moci podílet na rozpočtu města

Hustopeče letos využijí možnosti participativního rozpočtu – rozpočtu, na kterém se podílejí přímo občané. Ti budou moci navrhnout záměry a projekty, na které poputuje z rozpočtu města 500 tisíc korun. „Participativní rozpočet pomohl již několika městům zrealizovat projekty jako jsou dětská hřiště či výsadbu nové zeleně – zkrátka oživení veřejného prostoru. Jsme zvědavi na náměty hustopečských,“ těší se shodně starostka s místostarostou. Jelikož se jedná o poměrně náročnou administrativu (reklama, hlasování apod.), využije město služeb externí firmy. Samotné projekty by se pak mohly realizovat v tomto a příštím roce. Kontaktní osobou pro tento projekt bude radní pro investice Michal Stehlík.

-vyh-

zdroj: https://www.hustopece.cz/2021/01/z-jednani-rady-d2-u-hustopeci-bude-mit-novy-povrch-i-protihlukovou-stenu